Apolonia, Apolonia

Apolonia, Apolonia

Lea Glob

Bilet Almak İçin :

Tıklayınız

Süresi

116'

Yer

Ülke:

Danimarka

Apolonia, Apolonia

Film Hakkında

Danimarkalı yönetmen Lea Glob 2009 yılında Apolonia Sokol ile ilk tanıştığında, Apolonia’nın hayatı masallardan çıkmış gibiydi. Paris’te bir yeraltı tiyatrosunda doğmuş ve bir sanatçı topluluğu içinde büyümüş olan yetenekli Apolonia  gerçek bir bohem hayatı yaşamaktaydı. Yirmili yaşlarında, Avrupa’nın en prestijli sanat akademilerinden biri olan Beaux-Arts de Paris’te eğitim gördü.      

İlerleyen yıllarda, Apolonia sanat dünyasındaki yerini ararken, kadınlığın acıları ve sevinçleriyle, başkalarıyla ilişkileriyle, kendi bedeni ve yaratımıyla boğuşurken yönetmen Lea Glob onu filme almaya devam etti. Apolonia, filmdeki yolculuğunda kadın ressamların erkek meslektaşlarına göre daha fazla fedakârlık yapmaları ve daha büyük engelleri aşmaları gerektiğini öğreniyor.

          

Çekimleri 13 yıl süren ve saygın belgesel festivali IDFA’dan En İyi Uzun Metrajlı Belgesel Ödülü ile dönen Apolonia, Apolonia, sanat, aşk, annelik, cinsellik, temsiliyet ve ataerkillik, kapitalizm ve savaşın hâkim olduğu bir dünyada insanın kendini kaybetmeden nasıl başarılı olabileceği üzerine büyüleyici bir film.

  • Yapımcı İsmi: idsel Lønvig Siersted
  • Dil: Fransızca, Lehçe, İngilizce, Danca
  • Altyazılar: İngilizce, Türkçe
  • Ortak yapımcı ülkeler : Danimarka, Polonya

Ödül Bilgileri

2022 IDFA – En İyi Uzun Metrajlı Belgesel Ödülü

2022 Göteborg Film Festivali – En İyi İskandinav Belgeseli Dragon Ödülü