Mehmet Binay, M.Caner Alper

Mehmet Binay, M.Caner Alper

Mehmet Binay, M.Caner Alper

Yönetmen

M. Caner Alper endüstri mühendisliği eğitimi aldı, ancak kariyerine sinema ve yazarlık alanlarında devam etti. Mehmet Binay, Almanya’da Siyasal Bilgiler, Ekonomi ve Hukuk eğitimi aldıktan sonra kariyerine televizyon yapımcısı ve belgesel yönetmeni olarak başladı.

Mehmet Binay ve M. Caner Alper kariyerlerine azınlıklar, kültürel kimlik ve cinsiyet konularında belgeseller yaparak başladı. Anadolu’dan Fısıltılar ve Konuşan Fotoğraflar belgeselleri Toroslar’da yaşayan ve 1915 olaylarında Müslümanlaşan Ermenilerin hikayesine tanıklık eder. Bu iki belgesel uluslararası festivallerde birçok ödüle layık görüldü.

Binay ve Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Zenne (2012), babası tarafından gay olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın gerçek hikayesinden yola çıkarak hazırlandı. Zenne Türkiye’de ve dünya festivallerinde 25 ödül aldı. Binay ve Alper’in ikinci filmi Çekmeceler (2015) bir genç kızın zorlu büyüme hikayesine tanıklık eder; film Nürnberg Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü aldı. Türkiye ve dünya festivallerinde 24 ödüle layık görülen Çekmeceler, kadın meselesi ve cinsiyet araştırmaları konusunda akademik araştırmalara konu oldu. Yönetmenler M. Caner Alper ve Mehmet Binay’ın kısa filmi Lacrimosa, 2022’de Nürnberg ve Münih Film Festivalleri’nde gösterildi. Binay ve Alper’in üçüncü uzun metraj filmi Bergen, 2022 yılı Mart ayında pandemi sonrasında vizyona çıkarak 5.8 milyon izleyiciye ulaştı. Yönetmenler 2023 yılında Halid Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu romanından uyarlanarak Merve Göntem tarafından senaryolaştırılan Bihter isimli dördüncü uzun metraj filmlerini çekti. Film şu anda post-prodüksiyon aşamasında.